Ogród Warszawa

Jazdów

Zaproszenie na konferencję pt.

 

Energia społeczności dla wspólnej przestrzeni
Community-powered Urban Commons 27-29 października 2016 r.
CSW Zamek Ujazdowski budynek Laboratorium, sala kolebkowa ul. Jazdów 2, Warszawa

 

Osiedle domków fińskich na warszawskim Jazdowie przechodzi znaczącą przemianę. Opór mieszkańców przeciwko wyburzeniu Osiedla zapoczątkował proces wyłaniania się przestrzeni wspólnego działania. Jednocześnie wokół domków gromadzi się silna społeczność. Jej członkowie doprowadzili do zorganizowania konsultacji społecznych, które nakreśliły kierunek rozwoju tego miejsca. Rozwijają również formułę partnerstwa lokalnego – nieformalnej grupy mającej ambicję, by zarządzać tym unikatowym fragmentem miasta. Czym jednak jest i jak może działać społecznościowe zarządzanie przestrzenią miejską?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie interdyscyplinarny zespół badawczy od kilku miesięcy przygląda się inicjatywom z całego świata i opracowuje model współzarządzania biorący pod uwagę strukturę decyzyjną, regulacje prawne, finansowanie, projektowanie przestrzeni oraz aspekty zrównoważonego rozwoju. Docelowo powstały model ma zostać wdrożony na osiedlu Jazdów. Długofalowym celem jest upowszechnienie rozwiązań, które pomogą rozwijać miejskie dobra wspólne dzięki współpracy mieszkańców, ośrodków badawczych, administracji publicznej i podmiotów ekonomii społecznej.

Konferencja Energia społeczności dla wspólnej przestrzeni będzie okazją do spotkania i wymiany doświadczeń warszawskich inicjatyw, organizacji i programów z osobami, które z powodzeniem działają w sektorze społecznościowym w innych miastach i krajach. Konferencja będzie składała się z części prezentującej inicjatywy, miejsca i konkretne rozwiązania oraz z części warsztatowej, na której wspólnie z uczestnikami i gośćmi konferencji będziemy starali się rozwijać model społecznościowego zarządzania Osiedlem Jazdów.

Udział wezmą między innymi przedstawiciele Totnes Transition Town (Anglia), Holzmarkt (Niemcy), urzędu miasta Kopenhagi w osobie miejskiej architektki Tiny Saaby (Dania), Cooperativa Integral Catalana (Hiszpania), helsińskiego osiedla Puu-Käpylä (Finlandia), czy urzędu miasta Bolonii (Włochy), gdzie stworzono osobne regulacje dla działań na rzecz przestrzeni wspólnych.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Community managemenet model for Jazdów Settlement realizowanego przez Otwarty Jazdów – Partnerstwo dla Osiedla Jazdów.

Zgłoszenia przyjmujemy do 12 października poprzez formularz na stronie internetowej: http://jazdow-16.evenea.pl Przy wyborze uczestników nie decyduje kolejność zgłoszeń, a w przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc, będziemy podejmować decyzję bazując na uzasadnieniu chęci udziału w spotkaniu.

Kontakt: Andrzej Górz – konferencja@jazdow.pl, tel. 888 068 086

Wystawa o Jazdowie

Pomiędzy 27 czerwca a 31 sierpnia 2014 r. prezentowana była wystawa „Warszawski Jazdów” ukazująca unikalny charakter tego zakątka Warszawy.01_Jazdow_zaproszenie

Ciekawa inicjatywa na Jazdowie

Otwarty Jazdów zbudował altanę piknikową przy planowanym Skwerze Dialogu Społecznego

 

Odpowiedź ZTP

Otrzymaliśmy odpowiedź Zarządu Terenów Publicznych na interwencję w sprawie dziwnego oznakowania drzew na terenie Parku Jazdów

czytaj

 

Na ratunek Osiedlu Jazdów

6 listopada 2013 roku przedstawiciele inicjatywy Otwarty Jazdów przekazali Pani Prezydent m.st. Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz symboliczny klucz do Jazdowa. Jednocześnie, przed ratuszem, odbędzie się konferencja prasowa, podczas której podsumowane zostały działania władz miasta zmierzające do likwidacji domków fińskich. Działania te nie ustały, mimo obietnic rozpoczęcia dialogu w sprawie przyszłości terenu Jazdowa.

Jeszcze w tym roku mogą rozpocząć się konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Osiedla Jazdów. To zasługa organizacji działających w opuszczonych domkach fińskich oraz mieszkańców domków, którzy wspólnie złożyli do władz miasta wniosek o rozpoczęcie konsultacji. Niestety, jednocześnie mieszkańcy domków są z nich eksmitowani, a organizacje pozbawiono możliwości dalszej opieki nad opuszczonymi domkami.

W zeszłym tygodniu władze Dzielnicy Śródmieście i Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, powołując się na przeszkody formalno-techniczno-finansowe, nie wyraziły zgody na przedłużenie działalności Otwartego Jazdowa – akcji animującej opuszczone domki fińskie. Na skutek tej decyzji nieogrzewane w zimie pustostany będą niszczały. W tym samym czasie pozostali na tym terenie mieszkańcy domków, którzy aktywnie działają na rzecz rozpoczęcia dialogu, otrzymali pozwy sądowe o eksmisję.

W konsekwencji mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której władze Warszawy jednocześnie zapraszają inicjatorów konsultacji do rozmów oraz wzywają mieszkańców do stawienia się na sali sądowej, by ostatecznie rozwiązać z nimi umowy najmu i wyczyścić teren. Jeśli te działania nie zostaną zatrzymane, warszawiacy będą podczas konsultacji debatować nie na temat żywego osiedla, ale na temat niszczejących pustostanów.

– Prowadzenie dialogu społecznego w takich warunkach nie jest możliwe – mówi Joanna Erbel, aktywistka miejska działająca w ramach Otwartego Jazdowa – miasto powinno wycofać się z wcześniej podjętych decyzji i rozpocząć rozmowę na temat przyszłości tego miejsca od początku.

Dlatego organizacje zrzeszone w ramach Otwartego Jazdowa, przy wsparciu innych warszawskich środowisk i stowarzyszeń, wystosowały do pani Prezydent kolejny apel o zatrzymanie dotychczasowych działań zmierzających do likwidacji osiedla. Apel zostanie przekazany do Ratusza wraz z symbolicznym kluczem do domków fińskich w środę o godzinie 13:00. – Przekazujemy klucz, bo kończymy działalność w domkach, ale to też znak, że klucz do rozwiązania sprawy Jazdowa leży w rękach pani Prezydent, która po referendum 13 października zapowiadała nowy styl prezydentury i otwarcie na dialog z mieszkańcami – mówi Andrzej Górz ze Stowarzyszenia Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów.

Twórcy inicjatywy Otwarty Jazdów wspólnie opracowali treść apelu adresowanego do władz miasta, który opisuje obecną sytuację Osiedla i przedstawia naszą wizję dialogu społecznego – nie tylko w sprawie Jazdowa.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią apelu –
http://otwarty.jazdow.pl/apel.pdf
Osoby / organizacje wyrażające zainteresowanie jej sygnowaniem proszone są o kontakt.

Więcej informacji o absurdalnych powodach niegospodarności miasta udzielą wszystkim zainteresowanym obywatelom, następujące osoby: Wojciech Bartelski – Burmistrz Dzielnicy Śródmieście wojciech.bartelski@srodmiescie.warszawa.pl

Małgorzata Mazur – Dyrektor ZGN Śródmieście mazur.malgorzata@zgn.waw.pl

2 odpowiedzi do artykułu “Jazdów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.