Ogród Warszawa

Saska Kępa

Postulujemy o wpis do rejestru zabytków modernistycznych budynków na Saskej
Kępie:

Saska Kępa 2014

 

fot. J. Jaszuńska

fot. J. Jaszuńska

Walecznych 35 dom wybudowany w latach 20-30 zeszłego stulecia, z mansardowym dachem i oryginalną stolarką okienną. Ten nietypowy dla naszego miasta obiekt, doskonale wpisuje się w otoczenie Saskiej Kępy.

fot. J. Jaszuńska

fot. J. Jaszuńska

Dwa domy wielorodzinne; Walecznych 36a arch. Henryk Oderfeld (1936) i Walecznych 38
arch. Henryk Szlagórski (ok.1938). Budynki razem tworzą dobrze komponującą się bryłę, zjawisko już prawie zapomniane przez współczesnych architektów.

 

fot. J. Jaszuńska

fot. J. Jaszuńska

Zakopiańska 27 modernistyczna willa rodziny gen. brygady Józefa Wencla (członka AK). Miejsce to związane jest z tragiczną historią właścicieli  aresztowanych przez Gestapo i zamordowanych w Auschwitz w 1943 r.

 

fot. J. Jaszuńska

fot. J. Jaszuńska

Poselska 25, modernistyczna willa Józefa Rapaporta, powstała na początku lat 30 dwudziestego wieku, wyjątkowy przykład architektury modernistycznej. O szczególnej wartości zabytkowej domu świadczy rozwiązanie klatki schodowej, układ stolarki okiennej, taras na dachu, czy oryginalne ażurowe zadaszenie nad częścią budynku. Poselska 23 powojenny, modernistyczny dom z zachowaną elewacją w postaci bladożółtego terrazytowego tynkui  stanowiąca harmonijną całość z willą przy Poselskiej 25.